Meble kuchenne Lublin

Meble kuchenne Lublin
Meble kuchenne Lublin - Vena - Domix ul. Łęczyńska 43

wtorek, 30 października 2012

Kuchnia otwarta czy zamknięta? Z cyklu porady projektanta wnętrz

Kuchnia razem czy osobno?



Postawione na początku pytanie stwarza bardzo wiele wątpliwości. Każdy z wariantów ma plusy i minusy. Czynnikiem decydującym o wybraniu którejś opcji jest metraż. Istotną rolę w podjęciu decyzji odgrywa również charakter i zwyczaje domowników. W rozstrzygnięciu kwestii należy mieć na uwadze upodobania kulinarne mieszkańców.



Meble kuchenne Lublin - Vena

Otwarte kuchnie mają wiele zalet. Podstawową jest przestrzeń i wygoda użytkowania. Wnętrza jednoprzestrzenne są dużo lepiej doświetlone. Za połączeniem kuchni z salonem przemawia mała powierzchnia pomieszczeń.

W sytuacji, gdy posiadamy małą kuchnię i niewielki salon wyburzenie ściany pomiędzy tymi pomieszczeniami pozwala uzyskać przestrzenne wnętrze. Zabieg ten sprawia, że niewielkie kuchnie pomimo, że nie zwiększa się ich metraż sprawiają wrażenie przestronnych.

Brak ścianki działowej zwiększa ustawność pomieszczeń. To doskonałe rozwiązanie dla właścicieli ciemnych kuchni, pozbawionych okna, które w polskim budownictwie czasami się spotyka. W otwartych wnętrzach dużo łatwiej jest zmieścić stół z krzesłami. Czasami to jedyna szansa na wygospodarowanie jadalni. Otwarta kuchnia jest świetnym rozwiązaniem dla osób lubiących wspólne przygotowanie posiłków. Pozwala na całkowitą integrację z osobami towarzyszącymi w salonie.

Wybierając otwartą kuchnię musimy rygorystycznie przestrzegać w niej porządku. Jest to niedobre rozwiązanie dla bałaganiarzy, bowiem nie da się ukryć nieporządku za zamkniętymi drzwiami. Wymaga to systematyczności w utrzymywaniu ładu. Każdy będzie miał "wgląd" do naszej kuchni. Nie wybierajmy otwartej kuchni, jeżeli gotujemy potrawy mocno aromatyczne na przykład bigos lub preferujemy kuchnie chińską. We wnętrzu jednoprzestrzennym zapachy będą się długo utrzymywały w pomieszczeniu. Można je wprawdzie częściowo zneutralizować przez zastosowanie odpowiedniego pochłaniacza, ale i tak całkowicie ich nie zniwelujemy.

W otwartej kuchni ważne jest zastosowanie okapu, zarówno wydajnego jak i cichego. Podczas gotowania ulatnia się nie tylko zapach, również duże ilości lotnych substancji, które osiadają m.in. na kanapach w salonie. W jednoprzestrzennym wnętrzu narażeni jesteśmy na hałasy dochodzące z kuchni. W oglądaniu telewizji przeszkadzać nam może odgłos miksera lub zmywarki. Dużo trudniej jest zaprojektować otwartą kuchnię. Styl kuchni i salonu muszą ze sobą korespondować, co nie zawsze jest łatwe w aranżacji. zaletą jest nierozprzestrzenianie się zapachów i oparów na pozostałe pomieszczenia. Doskonale wiemy jak trudne do usunięcia są tłuszcze osiadające na meblach. W kuchniach zamkniętych domownikom nie przeszkadzają hałasy, których przecież nie brakuje przy przyrządzaniu posiłków.

Podstawowym minusem osobnej kuchni jest mniejsza przestronność. Wnętrza, a szczególnie te małe, mogą przytłaczać ciasnotą. Są mniej ustawne, często trudno wygospodarować w nich kącik na stół. Osoba przygotowująca posiłki może się czuć trochę osamotniona. Zmuszona jest zająć się gotowaniem podczas, gdy reszta bawi się w salonie.

Salony zintegrowane z kuchnią dużo lepiej się prezentują, gdy urządzone są w minimalistycznym stylu. To salon powinien być dopasowany do wystroju kuchni, a nie na odwrót. Względy praktyczne sprawiają, że kuchnia z reguły pozbawiona jest ozdób. Źle prezentowałaby się z bogato udekorowanym salonem. O atrakcyjności projektu świadczy kolor, oświetlenie, stylistyka mebli oraz niekonwencjonalność rozwiązań ścianek i sufitów podwieszanych. Przy otwartych wnętrzach stosuje się również luksfery. Indywidualny charakter kuchni i salonu możemy podkreślić poprzez delikatne przegrodzenie barkiem lub stołem. Barek dużo lepiej zdaje egzamin przy dorosłych.

W przypadku rodziny posiadającej małe dzieci w miejscu barku świetnie sprawdza się stół z krzesłami. Można przy nim wygodnie i bezpiecznie zjeść posiłek z pociechami.

Pośrednim rozwiązaniem jest aranżacja częściowo otwartej kuchni. Jest to bezpieczne wyjście dla osób, które obawiają się ją w pełni odsłonić na pokój. Pozostawiając kawałek ściany pomyślmy o interesującym kształcie. Nie musi to być tylko wycięty mur. Popuśćmy wodze fantazji i stwórzmy wyjątkową przegrodę. Może być to forma schodków, prostokąta lub koła. Za każdym razem uzyskamy inny efekt. Aby zaakcentować jadalnię warto zastanowić się nad ciekawie zaaranżowaną podłogą. W części jadalnej nie jest ona narażona na wilgoć. Drewniane podłoże podkreśli przytulność i świetnie zda egzamin. Połączenie terakoty z panelami wykreślić można w różnych ciekawych formach. Także podwieszany sufit powinien być wyjątkowy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto podsumować dobre i złe strony każdego wariantu.

Argumentów przemawiających za zamkniętą kuchnią jest sporo. Kuchnia taka nie wymaga takiej dbałości o porządek jak otwarta. Nikogo nie będą razić niezmyte naczynia ani bałagan często towarzyszący podczas przyrządzania posiłków. Dużą zaletą jest nierozprzestrzenianie się zapachów i oparów na pozostałe pomieszczenia. Doskonale wiemy jak trudne do usunięcia są tłuszcze osiadające na meblach. W kuchniach zamkniętych domownikom nie przeszkadzają hałasy, których przecież nie brakuje przy przyrządzaniu posiłków.

Podstawowym minusem osobnej kuchni jest mniejsza przestronność. Wnętrza, a szczególnie te małe, mogą przytłaczać ciasnotą. Są mniej ustawne, często trudno wygospodarować w nich kącik na stół. Osoba przygotowująca posiłki może się czuć trochę osamotniona. Zmuszona jest zająć się gotowaniem podczas, gdy reszta bawi się w salonie.

Projektant wnętrz Lublin - Vena Urszula Tomaszewska


 



 

środa, 24 października 2012

ABC projektowania kuchni. Kuchnie Lublin

Meble kuchenne Lublin

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Spędzamy w niej dużo czasu, nie tylko podczas przyrządzania i spożywania posiłków, ale tez niejednokrotnie jest to miejsce towarzyskich pogawędek. Dobrze urządzona kuchnia odwzajemnia się wygodą i estetyką. Odpowiednie zaplanowanie układu sprzętu oraz lokalizacja blatów roboczych oszczędzi nam zbędnych kilometrów. Prawidłowo zaaranżowana kuchnia, nawet dla osób niezbyt lubiących pitrasić sprawi, że gotowanie stanie się przyjemnością. Co zrobić, aby dobrze zaprojektować kuchnię? Wystarczy trzymać się zasad ergonomii, oto kilka wskazówek.
Trójkąt roboczy
Zwykle prace kuchenne zaczynamy od wyjęcia produktu z lodówki. Później przychodzi jego mycie w zlewozmywaku oraz obróbka na blatach roboczych. Proces kończy się przy kuchence.
Rozmieszczenie urządzeń kuchennych należy zaplanować posługując się zasadą  trójkąta roboczego.
Reguła ta mówi, że rozmieszczenie głównych urządzeń kuchennych powinno się odbyć na planie trójkąta. Wierzchołkami tego trójkąta są lodówka, zlewozmywak i kuchenka.
Pomiędzy wierzchołkami trójkąta muszą się znajdować blaty robocze. Łączna długość ramion tego trójkąta nie może przekraczać 7 m.
Podział na strefy
Podział na strefy pozwala zminimalizować czas poświęcony na codzienne czynności.
Wyróżniamy 5 podstawowych stref: strefa zapasów, przechowywania, przygotowywania posiłków, zmywania, gotowania i pieczenia. Ze względu na to, że wszystkie procesy kuchenne zaczynają się od wyjęcia niezbędnych do gotowania produktów, zaraz przy drzwiach powinna stać lodówka.  szafka przeznaczona do przechowywania żywności. Nieopodal  wejścia powinna się również znaleźć szafka stanowiąca miejsce do przechowywania zakupów. Następnie zlewozmywak. W strefie gotowania wokół kuchenki niezbędne są blaty. Ta część potrzebuje ich zdecydowanie najwięcej. Blaty robocze Blaty robocze powinny oddzielać od siebie urządzenia kuchenne. Bezwzględnie blat powinien znajdować się pomiędzy kuchenka a zlewozmywakiem. Miejsce do odstawienia zaplanowane z dwóch stron kuchenki gwarantuje sprawne przyrządzanie posiłków. Wedle zasad wygody, czasami niestety nie da się tego w praktyce zastosować, główny blat roboczy powinien mieć co najmniej 80 cm i znajdować się pomiędzy kuchenka a zlewozmywakiem. Kuchnie Lublin  
Ułatwiajmy sobie życie Bez wątpienia zastosowanie szuflad ułatwi dostęp do przechowywanych przedmiotów i produktów. Nie trzeba argumentować, że wyjęcie czegoś umieszczonego z tyłu  szuflady jest o wiele wygodniejsze niż wystawianie i wstawianie przedmiotów z szafki. Szuflady z cichym domkiem pozwalają bez hałasu korzystać z kuchni. Doskonale zdają egzamin w otwartych kuchniach, bowiem kłapanie szuflad może rozpraszać uwagę osób korzystających z salonu. Mają tak naprawdę jeden minus. Jest nim dość wysoka cena. Obecnie system do jednej szuflady podraża kuchnię o ok. 150 zł. Podobne zastosowanie mają kosze cargo, należy jednak mieć na uwadze fakt, że kosze cargo zabierają nam część powierzchni szafki na system jezdny, tym samym jej pakowność jest mniejsza. Specjalne spowalniacze można również stosować w drzwiczkach. W górnych szafkach można zamontować specjalne mechanizmy, pozwalające na delikatne podnoszenie frontów, które można zatrzymać w wybranej, dowolnej pozycji, a następnie cicho zamknąć.
projektant wnętrz Urszula Tomaszewska
Vena Lublin

poniedziałek, 22 października 2012

Kolory w aranżacji wnętrz. Jak dobrze zaprojektować wnętrze. Projekt wnętrz radzi.

Kolory w aranżacji wnętrz. Meble kuchenne Lublin

Przy wyborze kolorów do naszego otoczenia potrzebna jest spora wiedza o oddziaływaniu barw. Kolory mają moc. Poprzez dobór odpowiedniego koloru możemy optycznie powiększyć małe i ciasne wnętrza. Ponure, pozbawione słońca północne pomieszczenia domu mogą stać się miłe i przytulne
Aranżacje wnętrz
Wybierając kolory zwykle działamy intuicyjnie. Pewne barwy lubimy, niektóre nas drażnią. Niejednokrotnie w aranżacjach nie zwracamy szczególnej uwagi na kolory lub brakuje nam odwagi do zastosowania zdecydowanych barw. Tak powstają jałowe, pozbawione klimatu wnętrza. Niemniej jednak kolor tworzy charakter wnętrza. Wprowadza nas w odpowiedni nastrój. Relaksuje lub denerwuje. Dodaje wigoru  albo przygnębia. Aranżacje wnętrz, w których dysponujemy odpowiednią wiedzą na temat kolorów są o wiele korzystniejsze. Odpowiednie dobranie barw powoduje, że niektóre elementy wystroju stają się dominujące, a inne stanowią tło. Osoba, która wykonuje projekt wnętrza powinna sporo wiedzieć o kolorach. Obecnie dysponujemy dużą wiedzą o energii kolorów. Symbolika barw jest głęboko zakodowana w naszej podświadomości: czarny – to kolor żałoby, biel to czystość, złoto – bogactwo. Elementy ostrzegawcze oznaczamy na czerwono, gdyż jest to najbardziej widoczny kolor. Jednym z popularnych podziałów barw jest rozróżnienie na kolory uspokajające i pobudzające. Aranżacja wnętrza oparta o  znajomość oddziaływania kolorów  kończy się sukcesem. Posiadając wiedzę o barwach możemy robiąc projekt dokonać właściwego wyboru. Od czego zacząć wybierając kolorystykę? Musimy określić jaki charakter będzie miała nasza aranżacja wnętrza.  Na wstępie wybierzmy kolor wiodący. Najlepiej, gdy krzykliwe barwy stosujemy w elementach łatwych do wymiany. Mały koszt ich usunięcia spowoduje, że projekt wnętrza będzie odważniejszy, a gdy moda na dany kolor przeminie łatwo będzie można ponownie zaaranżować wnętrze  zgodnie z obowiązującymi trendami. Przykładowo wykonując projekt kuchni fronty meblowe możemy zaplanować w kolorze ecru, a ścianę w kolorze śliwkowym. Ważne jest , by odważne kolory były łatwe do wymiany. Modne barwy fascynują na początku, ale po pewnym czasie męczą. Aranżacje wnętrza w kolory jednobarwne często pozbawione są przestronności. Głębię i światło z takiego wnętrza  łatwo wydobyć poprzez zastosowanie kontrastowych barw. Proporcje nie powinny być równe, ale przewaga koloru ciemniejszego może przytłoczyć. Pamiętajmy, że nawet niewielkie ciemne elementy „wychodzą” na pierwszy plan. Przykładowo na dużej jasnej ścianie naszą uwagę zwraca mała ciemna rama obrazu. Decydując się na dużą powierzchnię kontrastu powinniśmy uważać, by nie zachwiać optycznej równowagi wnętrza. Tworząc aranżacje wnętrz dodatkowe efekty uzyskujemy poprzez odpowiednie nasycenie barw i ich zestawienia: ciemny kolor wydaje się bliższy, jasny – dalszy. · „podwyższymy” wnętrze malując sufit białym kolorem.· gdy pokój jest podłużny, dobrze gdy krótkie ściany pomalowane są· ciemniejszym kolorem, co optycznie skraca pomieszczenie. pastelowa barwa wydaje się być daleka – to dobry kolor do· oddalenia ścian w zbyt wąskim pomieszczeniu, na przykład w przedpokoju kolor piasku można wykorzystać do przybliżenia ścian.· Wrażenia kolorystyczne możemy jeszcze spotęgować stosując różną strukturę. Gładka i błyszcząca powierzchnia wydaje się bardziej oddalona niż chropowata, choć w tym samym kolorze. Dzięki kolorom możemy osiągnąć ulubiony klimat wnętrza: - przytulny (czyli blisko i ciepło). To półmrok, otoczenie ze· wszystkich stron, miękkość i ciepło. Atmosferę taką uzyskamy dzięki użyciu brązów, oranżu i żółcieni. - przestronnie – oznacza przedmioty dość odległe od siebie. Odczucie· przestrzeni, światła i dalekiej perspektywy dają kolory chłodniejsze. Błędem będzie więc tworzenie wnętrza przytulnego i przestrzennego naraz. Te dwa aspekty w zasadzie się wykluczają. Przytulny może być na przykład kącik, ale nie cała przestrzeń wnętrza. Tworzenie „przytulnej przestrzeni” grozi dusznością i… brakiem przestrzeni. Projekty wnętrz Lublin Vena Jest to mój artykuł opublikowany w www.artelis.pl
 projektant wnętrz Urszula Tomaszewska
 

poniedziałek, 1 października 2012

Salon na przełomie wieków. Aranżacje wnętrz Lublin

Salon na przełomie wieków. Aranżacje wnętrz Lublin

W okresie od XVIII do XX wieku najbardziej reprezentacyjnym pokojem był salon. W nim od zawsze kwitło życie towarzyskie i kulturalne dworu. W nim podejmowano gości i tu odbywały się uroczystości. Wystrój wnętrza salonu i umeblowanie były więc najokazalsze.

Był urządzony najefektowniejszymi meblami – jednym lub dwoma różnymi kompletami, składającymi się z kanapy, stołu, krzeseł, foteli, sofy, komody i stolików do gier towarzyskich. W serwantkach lub witrynach przechowywano szkło, porcelanę, srebra, a także okazy muszli, motyli czy kamieni.



Projekty wnętrz Lublin

Wówczas projekty wnętrz opierały się na umieszczeniu w salonie kosztownym mebli i dodatków. Salony zdobiły dywany, lustra, obrazy, świeczniki, makaty i kilimy. Zbiory te były wyrazem pasji kolekcjonerskich właścicieli. Do  elementów stanowiących stałe wyposażenie wnętrz  należał fortepian lub, w mniej zamożnych dworach, pianino. Kominki, dywany, zegary, lustra, świeczniki, obrazy, makaty i kilimy dopełniały wystroju salonu.

Przepych i zbytek salonu przydawał splendoru całemu dworowi. Właściciele nie szczędzili więc pieniędzy na jego wystrój. W mniejszych dworach salony użytkowano na co dzień, gromadząc się tu całą rodziną popołudniami i wieczorami. Tu odbywały się spotkania przy muzyce, czytano na głos fragmenty powieści i poezji. Grywano w karty, szachy czy kości. A nieraz i ksiądz celebrował nabożeństwa lub udzielał ślubu młodej parze.

Funkcje salonów do dziś pozostały niezmienne. Te współczesne aranżacje wnętrz różnią się jedynie bardziej nowoczesnym wystrojem. Wnętrza XIX-wiecznych domów pozostawały pod głębokim wpływem pełnego nostalgii ducha powrotu do przeszłości. Teraz – gdy coraz chętniej wracamy do przeszłości – i w nas odzywają się takie tęsknoty. Dlatego warto poznać główne trendy w aranżacjach z tamtej epoki, by umieć odwzorować je w naszych czasach.
 Warto przeczytać:


 Projektant wnętrz Lublin Urszula Tomaszewska

 Projektant Urszula Tomaszewska –„Vena”